Maminka Petra inspiruje: "Má slovo NE vůbec význam používat?"

Zdravím vás maminky ráda bych se vám představila. Jmenuji se Petra je mi 25 let a jsem se synem Vašíkem (2) na mateřské. Slovo NE máme asi na denním pořádku, ale přijde mi, že to moc nefunguje. Dělá pořad ty samé věci dokola, i když mu pořád říkam NE, pomalu se začínám cítit bezradně. Také máte pocit, že vaše NE nemá pro dítě vůbec žádný význam? Víme, že nás slyší, ale rozumí slovu NE tak jak jsme chtěli, aby tomu rozumněly? Nebo jen zkouší naši trpělivost? Pojďme to spolu trochu prozkoumat.
 
Jako máma s prvním dítětem jsem na všechno možná až moc opatrná a pomalu i na hloupasti říkám NE: ,,NESTRKEJ TO DO PUSY!", ,,NESAHEJ NA TO!" nebo    ,,NELEZ TAM!". Na chvíli přestane, ale po chvíli jde a začne to dělat znovu, takže se celá etapa opakuje. Když mě však ani podruhé neposlechne, začínám zvyšovat hlas (jak říká můj partner - hejkám), ale i tak to nepůsobí tak, jak bych si přála. Začínám šílet. Copak mluvím čínsky? Nebo mě opravdu jen zkouší? Samozřejmě se toto slovo rychle naučil a teď ho vztekle používá také na mě.
 
Nedalo mi to a začala jsem si vyhledávat různé rady a tipy jak na děti, které nevnímají slovo ne a proč tomu tak vlastně je. A zjistila jsem to! Zavedli jsme to doma a po nějaké době začínáme zaznamenávat zlepšení. No a o co tedy vlastně jde? Jde o metodu místo slova NE  a věčného zakazování, o otevřenost, upřímnost a vysvětlení.
 
Příklad z naší domácnosti: Jsem v kuchyni a uklízím talíře. Vašík mě vidí a chce mi pomoci. Moje reakce předtím byla: ,,NESAHEJ NA TO !" 
Nyní to děláme jinak. Jak? Vašík jde a chce mi pomoci s talíři, já se k němu sehnu a říkám: ,,Ty chceš vzít ten talíř? Víš ale, že je moc těžký a kdyby ti upadl na zem, mohl by se rozbít, tak pokud ho budeš chtít, řekni mi a já ti ho podám, ANO?"
V tu chvíli Vašík jen ukázal prstem na talíř s pokynem, že chce, abych ho uklidila a už se o to nesnaží sám. A proč? Protože mu to bylo vysvětleno.
 
Doufám, že pro Vás bude tento článek alespoň trochu užitečný. Mějte krásný den.
 
S láskou napsala Petra (@maminka_vasika)
 
 

 


HLEDÁME MAMINKY S PŘÍBĚHEM!

Inspirujte a motivujte ostatní maminky svým zajímavým příběhem. Hledáme maminky, které by se rády podělily o své zkušenosti, tipy a příběhy. Vaše příběhy budeme pravidelně sdílet na našem novém Babydeco BLOGU a také na našem Instagramu.

Kontaktujte nás na info@babydeco.cz nebo do zprávy na našem Babydeco Instagramu. Budeme se na Vaše zprávy těšit!

S láskou,

Vaše Babydeco